Starr’s Mill will close the out-of-region slate on Friday night before the Region 4 gauntlet

Defending state champion Benedictine traveled 500 miles south to Miami to take on Florida powerhouse Christopher Columbus and came up short 41-15. Benedictine’s Luke Kromenhoek and Zayquan Bryan connected for a first-quarter touchdown to tie the game against Christopher Columbus before the host Explorers retired on a 28-2 run. Columbus quarterback Alberto Mendoza threw touchdown passes to Jose Leon and Ahmere Foster in the first frame, and Sed Irvin Jr added quick scores in the second and third quarters. Leon found the end zone in the fourth, and after a Na’Seir Samuel touchdown for Benedictine, Speedy Bandy provided the game’s final points on the ground.

On Saturday, Riverdale took on Class 3A runner-up Carver-Atlanta until the Panthers ran away to a 44-24 second-half victory at the fourth annual Great Atlanta Bash. The Raiders led 12-8 after a three-yard touchdown by Autavius ​​Ison with 2:03 left in the half, but Carver outlasted them in Saturday’s scorching heat at Henderson Stadium. Here’s an overview below of all of this week’s results.

CLASS 4A WEEK 2 RESULTS

REGION 1

Shaw 2-0

Bainbridge 1-1

Cairo 1-1

Highway 0-2

Westover 0-2

Thursday August 25

Troop 49, Hardaway 21

Shaw 48, Kendrick 8

Friday August 26

Bainbridge 24, Cafe 21

Cairo 28, Monroe 3

Sumter County 26, Westover 21

REGION 2

Howard 2-0

Spalder 1-1

West side 2-0

Perry 0-1

West Laurens 1-0

Baudouin 0-2

Griffin 0-2

Friday August 25

Putnam County 23, Baldwin 14

Veterans 49, Griffin 31

Howard 46, Central Macon 19

Houston County 57, Perry 56

Mary People 41, Spalding 21

West Laurens 14, Dodge County 12

Westside-Macon 55, South West 19

REGION 3

Benedictine (1-1)

Burke County (2-0)

New Hampstead (2-0)

Wayne County (1-1)

Islands (0-2)

Southeast Bulloch (0-2)

Friday August 26

Christopher Columbus (FL) 41, Benedictine 15

Burke County 28, Effingham County 10

Savannah Christian 69, Islands 6

New Hampstead 44, Windsor Forest 7

Brooks County 39, Wayne County 25

Saturday August 27

Statesboro 56, Southeast Bulloch 14

REGION 4

Riverdale 1-1, 1-0

LaGrange 2-0

Starr Mill 2-0

Troop 2-0

Whitewater 2-0

Fayette Co. 0-2

Trinity Chr. 0-2

North Clayton 1-1, 0-1

Thursday August 25

Troop 49, Hardaway 21

Friday August 26

Mundy’s Mill 26, Fayette County 0

LaGrange 56, Northside-Columbus 28

North Clayton 21, KIPP Atlanta 20

Starr’s Mill 19, Northgate 0

Christian Community 23, Christian Trinity 19

Whitewater 33, Union Grove 15

Saturday August 27

Carver – Atlanta 44, Riverdale 24

REGION 5

Hampton 2-0

McDonough 1-0

Rhythm Academy 2-0

Stockholm 1-1

Forest 1-1

Lovett 0-2

Luella 0-2

Mount Zion 0-1

Friday August 26

Hampton 56, McIntosh 48

Greater Atlanta Christian 23, Lovett 19

Ola 42 years old, Luella 14 years old

Pace Academy 21, Westminster 19

County Colquitt 29, Stockbridge 0

Columbia 26, Woodland-Stockbridge 21

REGION 6

Westminster 1-1

Hapeville 0-2

Holy Innocents’1-1

Miller Grove 1-1

SW De Kalb 0-2

Stephenson 0-1

Clarkston 0-1

Druid Hills 1-0

Stone Mountain 0-2

Thursday August 25

Clarkston vs. Berkmar 21, Clarkston 12

Druid Hills 21, McNair 20

Miller Grove 24, Maynard Jackson 7

Redan 34, Stone Mountain 6

Friday August 26

Lee County 37, Hapeville Charter 0

Saints Innocents 42, Riverwood 0

Tucker 31, SW DeKalb 29

Pace Academy 21, Westminster 19

Saturday August 27

Stephenson vs. Hialeah (FL) (CANCELLED)

REGION 7

Cedartown 2-0

Central-Carroll 2-0

Legacy-Catoosa 2-0

North West Whitfield 2-0

Sonoraville 1-1

South East Whitfield 2-0

Friday August 26

Cedartown 47, Callaway 7

Central-Carroll 35, Bowdon 14

Legacy-Catoosa 24, East Hamilton 9

Northwest Whitfield 35, Coahulla Creek 31

Darlington 45, Sonoraville 22

South East Whitfield 34, Gordon Central 21

REGION 8

East Hall 1-0

Madison County 1-1

North Oconea 1-0

Walnut Grove 1-0

East Forsyth 2-0

Cedar benches 0-2

Cherokee Bluff 0-2

Chest 0-1

North Hall 0-1

Johnson 0-2

Secker 0-2

Friday August 26

Monroe Area 58, Cedar Shoals 13

Adairsville 51, Cherokee Bluff 50 OT

East Forsyth 48, Seckinger 0

West Lobby 23, Johnson-Gainesville 7

Elbert County 48, Madison County 34

Comments are closed.